Leszek Kuzaj w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski

Sobiesław Zasada zwyciężał w klasyfikacji generalnej Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski aż jedenaście razy, a Marian Bublewicz dokonywał tego siedmiokrotnie. Ci dwaj legendarni kierowcy jeszcze długo będę okupować dwie pierwsze lokaty listy wszech czasów, na której jednak Leszek Kuzaj z czterema tytułami również jest bardzo wysoko.

Debiut

W zmaganiach RSMP krakowianin zadebiutował w kwietniu 1989 roku podczas 17. Rajdu Elmot. Pilotem Kuzaja był wówczas Rafał Mus, a załoga korzystała z Polskiego Fiata 126p, czyli tzw. „malucha”. Imprezę wygrał Andrzej Koper za kierownicą Renault 11 Turbo, natomiast debiutant ostatecznie nie dojechał do mety.

Kuzajowi udało się za to ukończyć Rajd Krakowski A.D. 1990. Przyszły mistrz pilotowany przez Jarosława Barana wykręcił „maluchem” czterdziesty drugi czas, który dał mu czwarte miejsce w klasie A-10, w której sklasyfikowanych zostało pięciu kierowców. Po tamtym występie ze względów rodzinno-zawodowych młody rajdowiec zrobił sobie kilkuletnią przerwę od RSMP.

1995–1999

Do rajdów na poważnie Leszek Kuzaj wrócił w sezonie 1995 i próbował coś zwojować przy pomocy przywiezionego z Włoch Renault Clio Williams. Zmagania 1996 za kierownicą Mitsubishi Lancer Evo III przyniosły mu natomiast trzecią lokatę w klasach N i N4. Rok później wraz z pilotem Arturem Skorupą Kuzaj wygrał obie te klasy, co zaowocowało dodatkowo czwartym miejscem w klasyfikacji generalnej RSMP. Tymczasem w sezonie 1999 Kuzaj zdobył upragniony pierwszy medal krajowego czempionatu. Krakowianin zasiadał za kierownicą aut produkowanych przez Toyotę i Subaru, a w końcowym rozrachunku lepsi okazali się od niego tylko Krzysztof Hołowczyc i Janusz Kulig.

Leszek Kuzaj – Rajd Elmot 1999

2000–2001

Sezon 2000 Kuzaj spędził w Toyocie Corolli WRC, a otwierający zmagania Zimowy Rajd Dolnośląski dał mu wreszcie pierwsze zwycięstwo w zawodach rangi RSMP. Krakowianin w tamtym roku wygrał również Rajd Krakowski i Rajd Wisły, a w „generalce” krajowego czempionatu ustąpił tylko fenomenalnemu Januszowi Kuligowi, który zwyciężył w aż pięciu z siedmiu imprez, w jakich brał udział.

Do spółki z pilotem Andrzejem Górskim i w tym samym samochodzie Kuzaj dobrze poczynał sobie również w zmaganiach A.D. 2001. Ponownie wygrał Zimowy Rajd Dolnośląski, zwyciężył w Rajdzie Polski, a cztery inne imprezy kończył na podium, dzięki czemu sięgnął po drugi w karierze medal RSMP – tym razem brązowy.

2002–2006

Swoje cztery złote krążki Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski Leszek Kuzaj wywalczył na przestrzeni zaledwie pięciu lat. Kierowca rodem z Krakowa najlepszy był w sezonach 2002, 2004, 2005 i 2006. W tym czasie wygrał szesnaście imprez i zasiadał za kierownicą takich samochodów, jak Toyota Corolla WRC, Peugeot 206 WRC, Peugeot 106 Maxi, Subaru Impreza S7 WRC '01, Subaru Impreza S8 WRC '02, Subaru Impreza STi N10, Subaru Impreza STi N11 czy Subaru Impreza STi N12. Kuzaja pilotowały wówczas cztery osoby: Maciej Wisławski, Erwin Mombaerts, Magdalena Lukas i Maciej Szczepaniak, z czego ten pierwszy w tylko jednym rajdzie, a ten ostatni w całych mistrzowskich sezonach 2004, 2005 i 2006.

Leszek Kuzaj – Rajd Kormoran 2002

2007–2011

Każda passa ma swój koniec. Znakomita seria Leszka Kuzaja dobiegła końca w sezonie 2007, kiedy to za kierownicą Subaru Imprezy STi N12B krakowianin do spółki z Jarosławem Baranem zameldował się na podium tylko jednego rajdu. Po swój ostatni medal RSMP Kuzaj sięgnął natomiast w zmaganiach A.D. 2009. Jego autem był wówczas Peugeot 207 S2000, a wskazówkami na trasie służyli Robert Hundla i Craig Parry. Złoto wywalczył wtedy Bryan Bouffier, srebro przypadło Tomaszowi Kucharowi, a Leszek Kuzaj zgarnął brąz.

Statystyki

Oprócz czterech złotych krążków RSMP, Leszek Kuzaj ma w dorobku również jeden srebrny i cztery brązowe. Legendarny kierowca wystartował w stu dziesięciu rajdach zaliczanych do klasyfikacji krajowego czempionatu, z czego aż czterdzieści dziewięć zakończył na podium, w tym dwadzieścia trzy na jego najwyższym stopniu. Krakowianin wygrał ponad czterysta odcinków specjalnych.